O Spiral Dynamics®
Wszystkie narzędzia ValueMatch oparte są na filozofii Spiral Dynamics® (Integral) rozwiniętej przez prof. Clare’a Gravesa i dra Dona Becka.
Jest to model i język opisujący ewolucyjny rozwój ludzi, organizacji i społeczeństwa. Stanowi on nowy sposób opisywania i rozumienia interakcji międzyludzkich. Opisuje różne systemy wartości (motywacje, światopoglądy i zasady życiowe) ludzi i kultur (patrz schemat obok). Dodatkowo ważną częścią Spiral Dynamics jest opis tego, jak ludzie i środowisko się zmieniają i przez jakie stadia rozwoju przechodzą w procesie tej zmiany. Metoda Spiral Dynamics® Integral może zostać równie dobrze zastosowana na poziomie osobistym, organizacyjnym, społecznym, a nawet geopolitycznym. ValueMatch wykonał ogromną pracę w celu zdefiniowana tego, w jaki sposób systemy wartości są ujawniane w organizacjach. Poniżej znajduje się szczegółowy opis metody Spiral Dynamics i systemów wartości.
Bardziej szczegółowy opis Spiral Dynamics®
Aby zrozumieć dynamikę występującą między ludźmi, w zespołach i organizacjach, musimy spojrzeć poza poziom myśli i zachowań i wyróżnić ukryte motywacje będące przyczyną danych myśli oraz zachowań. Każdą osobę coś motywuje, lecz mogą to być różne czynniki. Wiele konfliktów, nieporozumień i napięć pojawiających się w organizacjach ma swój początek w oczekiwaniu, że inne osoby mają te same motywacje co my. Jednak w większości organizacji wcale tak nie jest. I nawet nie jest to potrzebne, ponieważ ludzie z różnymi motywacjami mogą bardzo dobrze ze sobą współpracować, o ile wszyscy zgadzają się co do kierunku i jasnego, wspólnego celu.
Graves i Spiral Dynamics®
Od lat 50. do lat 80. XX w. dr Clare W. Graves, profesor psychologii w Union College w Nowym Jorku, prowadził szeroko zakrojone badania nad ludzkimi motywacjami i czynnikami sprawiającymi, że są oni szczęśliwi. Odkrył on, że ludzki rozwój można podzielić na kilka bardzo wyraźnych etapów. Na każdym z tym etapów, nazywanych przez nas „systemami wartości”, ludzie wykazują inne motywacje. Każdy z tych systemów wartości rodzi się w interakcji z konkretnymi warunkami życiowymi w środowisku domowym lub zawodowym. Dlatego też ludzie żyjący w kulturze plemiennej mają inny system wartości niż ludzie żyjący np. w kraju komunistycznym. Systemy wartości przedstawiają sposób, w jaki ludzka psychika adaptuje się, aby z powodzeniem funkcjonować w danym środowisku. Wraz z rozwojem ludzkości tworzone przez człowieka środowisko i związane z nim systemy wartości stawały się coraz bardziej złożone.
Prace Gravesa były kontynuowane przez dra Dona Becka i Chrisa Cowana, którzy każdemu systemowi wartości przypisali kolor i stworzyli model Spiral Dynamics®, widoczny na następnej stronie. Tabela pokazuje 6 z 8 systemów opisanych przez Gravesa. Pierwszy system, oznaczony kolorem beżowym, nie jest istotny w analizie organizacji, a ósmy system, turkusowy, jest szczątkowy i też nieistotny dla zastosowań tu przedstawionych.
Wyniki pracy Gravesa mogą być użyte do analizy zarówno interakcji między osobą a społeczeństwem, jak i między osobą a jej środowiskiem pracy. Każdy z systemów wartości będzie lepiej funkcjonował w innym środowisku zawodowym, więc ktoś z mentalnością silnie nastawioną na rywalizację (cecha pomarańczowego systemu wartości) prawdopodobnie będzie czuł się lepiej w komercyjnej organizacji pomarańczowej niż np. w zielonej organizacji non profit, skupiającej się raczej na ludziach i harmonii.
Dynamika systemów wartości
Następujące po sobie systemy wartości stają się coraz bardziej skomplikowane. Dotyczy to zarówno warunków życia, jak i psychiki, która musi sobie z nimi poradzić. Jest to widoczne w naszym coraz bardziej skomplikowanym społeczeństwie, które przeszło drogę od pierwotnej kultury plemiennej do dzisiejszego globalnego społeczeństwa technologicznego. Podobnie ludzie, starzejąc się, zostają skonfrontowani z coraz bardziej skomplikowanymi okolicznościami, które napędzają rozwój naszej psychiki. Ta złożoność dotyczy głównie interakcji społecznych i nie ma wpływu na ludzką inteligencję. Osoba mocno osadzona na poziomie zielonym nie jest inteligentniejsza od osoby wyraźnie reprezentującej system pomarańczowy. Systemy wartości nie mogą być klasyfikowane jako lepsze lub gorsze – każdy z nich w odpowiednim środowisku ma swoją rolę do spełnienia. To, jaki system rozwinie się w danej osobie, zależy od wielu czynników, takich jak doświadczenie, osobiste preferencje, napotkane problemy, lecz głównie środowisko, w jakim ona żyje.
Każdy nowy system może rozwinąć się w ludziach, zespołach i organizacjach tylko wtedy, gdy poprzedni został przepracowany i wystarczająco rozwinięty. Na przykład zespół, który pracuje nad złożonym projektem wymagającym strategicznego, pomarańczowego sposobu myślenia i działania, musi być wystarczająco dobrze ustrukturyzowany i uporządkowany. Są to cechy, które rozwinęły się w poprzednim, niebieskim systemie. Jeśli te nie rozwinęły się całkowicie lub niewystarczająco, system pomarańczowy prześliźnie się przez swoją niebieską podstawę i na pierwszy plan wyjdą mentalność krótkoterminowa oraz chaos, charakterystyczne dla poprzedniego, czerwonego systemu.
Należy sobie uświadomić, że system wartości opisuje to, jak ludzie myślą o danych rzeczach, a nie co myślą. Opisuje na przykład, dlaczego religia staje się dla kogoś w danym momencie ważna, a nie to, jakiej dana osoba jest wiary czy wyznania. System wartości nie mówi nic na temat osobistych upodobań, lecz określa poziom rozwoju, na którym się znajdujemy (my i inni ludzie), a który wyrażany jest w naszych motywacjach, światopoglądzie i sposobie dokonywania wyborów. Nasze motywacje mogą być różne w zależności od sfery życia, np. rodzinnej czy zawodowej, i mogą się szybko zmieniać w momencie, gdy zmianom ulegają życiowe okoliczności. Przykładowo: ktoś traci pracę i nie może dłużej spłacać kredytu, przez co czuje, że znalazł się pod presją.
Systemy wartości nie powinny być traktowane jako stałe: różne systemy uruchamiają się w nas zależnie od sfery życia i zmiennych okoliczności. Choroba członka rodziny może uruchomić system purpurowy, podczas gdy dynamiczny mecz może uruchomić system czerwony.
Osiem systemów wartości
Beżowy
Purpurowy
Czerwony
Niebieski
Pomarańczowy
Zielony
Żółty
Turkusowy
Dynamika zmiany
Profil zmiany pokazuje, do jakiego stopnia odpowiadają Ci obecna praca i środowisko domowe. Czy odczuwasz napięcie, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Podaje również skalę zmiany trwającej właśnie w Twoim życiu i to, jak ją przeżywasz.
Proces zmiany zwykle przebiega w sposób pokazany na poniższej ilustracji. Oś pionowa przedstawia odczuwalny poziom harmonii w Twoim życiu – na górze wysoki, na dole niski. Oś pozioma przedstawia Twoją pozycję w procesie zmiany. Należy być świadomym tego, że proces zmiany często nie przebiega w sposób liniowy i że możesz zmienić pozycję zarówno w przód, jak i w tył. W związku z tym przewidzenie przyszłego kierunku jest trudne.
Stabilizacja (żółte pole) pokazuje, na ile Twoje zawodowe i domowe środowisko Ci odpowiada. Wysoki wynik Alfa świadczy o tym, że doświadczasz dużej harmonii w środowisku zawodowym i domowym.
Zmiany w Tobie lub w Twoim środowisku początkowo powodują napięcie (szare pole), na co może wskazywać wyższy wynik Beta. Czasami dotyczy to pomniejszych spraw, które mogą być rozwiązane dość szybko, co spowoduje powrót do harmonii. Na przykład kiedy Twoje obecne warunki pracy Ci nie odpowiadają, lecz wkrótce zostaną Ci przydzielone inne zadania do wykonania w Twoim dziale – takie, które będą Ci bardziej odpowiadać. Pozwoli to na powrót do stabilizacji w polu Alfa.
Jeśli napięcie nie może zostać zredukowane przez małe zmiany, trzeba rozważyć konieczność dokonania większych modyfikacji. Takie zmiany mogą zostać zapoczątkowane przez zwroty wewnętrzne, jak reorientacja w naszym systemie wartości, lub zewnętrzne – związane z warunkami życiowymi, np. w postaci zmian w firmie, w której pracujemy, lub w dynamice naszych relacji. Zwykle unikamy tego rodzaju zmian, ponieważ często oznaczają one konieczność opuszczenia (w pewnym stopniu) naszego znajomego środowiska, lecz również dlatego, że rozwiązania nie są na tym etapie dobrze widoczne lub nasz nowy światopogląd nie jest do końca uformowany. W rezultacie natrafiamy na przeszkodę, która powoduje dalszy wzrost napięcia (na co wskazuje wyższy wynik Beta i Gamma). To napięcie może wzrosnąć do takiego poziomu, że nie zdołamy już dłużej ignorować zmiany i znajdziemy rozwiązanie. W pewnym momencie pokonujemy przeszkodę i pozwalamy zmianie na przejście do kolejnego etapu (Delta). Wówczas sprawy zaczynają być wprawione w ruch (jasnoniebieskie pole) i w Twoim życiu następuje zmiana. To może być nowa praca, zmiana w środowisku domowym lub istotna zmiana w osobistych relacjach. Kiedy tylko dana zmiana stanie się integralną częścią Twojego życia, ponownie doświadczysz harmonii w środowisku domowym i zawodowym. Ma to swoje odbicie w wyższym wyniku Nowej Alfy, wskazującym na większą stabilizację w Twoim życiu.
Jeśli łatwo nam porzucić starą sytuację, np. z powodu mniejszego przywiązania emocjonalnego lub dlatego, że od razu dokładnie widzimy, jak przebiegnie zmiana, proces może potoczyć się alternatywną drogą Flex. Flex oznacza gwałtowne zmiany, którym poddajemy się z większą łatwością. To dlatego na tej drodze nie ma żadnej przeszkody.
Największe zmiany w naszym życiu często niosą za sobą przejście z jednego systemu wartości do drugiego. Ponieważ zwyczajnie nie wiemy, do czego nas to doprowadzi, nierzadko taki proces jest dla nas spowity ciemnością. Taka sytuacja przejścia z jednego systemu wartości na drugi oznacza, że zaczniemy patrzeć nie tylko na nasze życie, lecz też na naszą tożsamość z innego punktu widzenia. Będziemy skazani na przejście przez okres niewiedzy. Odczuwamy to tak, jakby ziemia zapadała się pod naszymi stopami, co powoduje silny emocjonalny opór. To dlatego ten rodzaj zmiany prawie zawsze niesie za sobą doświadczenie beznadziei, złości, frustracji, a nawet rozpaczy (wysoki wynik Gamma).